הסתכלתם פעם לתוך העיניים של החתול שלכם ותהיתם מה הוא רואה כשהוא מסתכל עליכם?  הפעם ריכזתי בשבילכם, אוהבי החתולים כמה מחקרים מעניינים מהשנים האחרונות.
חתולים רואים בני אדם בצורה מאוד שונה, מהדרך שבני האדם רואים את עצמם. הם רואים וחושבים חתולית וכשתבינו את זה, זה יעזור לכם להבין ולתקשר עם החתול שלכם.
 
אז חתולים רואים צבעים?
טכנית, חתולים יכולים לראות צבעים, אבל סביר להניח שהם רואים אותנו וכל דבר אחר, באור אחר לחלוטין מאשר אנחנו רואים. לחתולים יש מעט מאוד רצפטורים שמסוגלים לקלוט אור אדום למשל, כך שהעולם שלהם הוא בצבעי כחול, אפור וצהוב. אדום וירוק בלתי נראים כמעט לחתולים, כך שאם צבעתם את השיער לאדום לוהט אל תצפו למחמאה.
בכל אופן, מחקר חדש טוען שחתולים מסוגלים לראות צבעים שבני אדם לא מסוגלים. מחקר שנעשה בלונדון מצא שחתולים ויונקים אחרים יכולים לראות את הספקטרום האולטרה סגול. מה שאומר שהעולם שהם רואים יכול להיות חי ותוסס בצורה מעוררת השתאות! 
 
בהנחה שתאפשרו להם לראות בחופשיות את העולם. אם לא לצאת החוצה אז לפחות מרפסת או חלונות גדולים ופתוחים.
 
בעיניים של בני אדם יש שרירי ראיה שמאפשרים לנו לעשות פוקוס על אובייקטים שנמצאים במרחקים שונים מאיתנו, אבל בעיניים של החתול אין את השרירים האלה, כך שהם רואים דברים בפוקוס שנמצאים במרחק שבין 15 ל- 50 ס"מ מהם. במילים אחרות, חתולים הם עיוורי צבעים, רואים קרוב וכנראה רואים את העולם ברובו מואר באור שחור…
 
האם חתולים רואים אותנו כגזע אחר? או איך חתולים רואים את בני האדם?
חתולים מתייחסים אלינו כאילו אנחנו חתולים גדולים ומגושמים. כשחתול מתחכך בך ומרים את הזנב, הוא אומר שלום באותה דרך שהוא עושה את זה עם חתול אחר.
הם רואים אותנו כמשפחה. כשחתול נוגע בנו עם כף היד שלו, הוא עושה מה שהיה עושה עם האמא האמיתית שלו. זו דרך חתולית להגיד "אני רוצה לינוק" מצד שני, אם החתול מלקק אתכם, יכול להיות שהוא חושב שאתם הגור שלו.
 
האם חתולים יכולים להבדיל בינינו?
חתולים לא יכולים להבדיל לפי מראה הפנים ופשוט לא באמת אכפת להם איך אנחנו נראים. בשנת 2005, חוקרים מאוניברסיטת טקסס ואוניברסיטת פנסילבניה, לימדו חתולים לגעת בתמונה תמורת חטיף ואז נתנו להם לבחור בין תמונות של הבעלים שלהם לתמונות של זרים והם זיהו את תמונת הבעלים בערך 50% מהפעמים. באותו מחקר, הראו להם תמונות של חתולים מוכרים וחתולים זרים ובמקרה הזה, הם בחרו בחתול המוכר 90% מהפעמים. הם הסיקו שחתולים נורא טובים בזיהוי ויזואלי – רק לא כשמדובר בפנים של הבעלים.
 
במקום זיהוי ויזואלי, חתולים נעזרים ביכולות האחרות שלהם, כמו חוש הריח, המצב הבריאותי שלנו והקול והטונציה שלנו. חתולים מזהים את הקול של הבעלים שלהם, כך טוענים חוקרים מאוניברסיטת טוקיו שבדקו בשנת 2013 את העניין, על ידי הקלטה של הבעלים ואנשים זרים קוראים בשם החתול. החתולים הגיבו באופן ברור ביותר לקול של הבעלים שלהם.
 
מי האחראי פה?
למען האמת, במחקרים האלה, חתולים לא באמת זזו מהמקום שהם נחו בו בשביל אף אחד – מוכר?:) החוקרים הסיקו מכך, שחתולים לא מגיבים לקריאה של הבעלים שלהם כשהם נמצאים מחוץ לטווח הראיה שלהם. הרבה מאוד אנשים שחיים עם חתולים, מדווחים שהחתולים שלהם הרבה יותר יגיבו, כשהם יחשבו שנותנים להם אוכל או מאפשרים להם לצאת החוצה.
הסיבה לכך היא שחתולים נכנסו לחיי בני האדם, פחות או יותר בתנאים שלהם. הם הגיעו לאזורי ההתיישבות של בני האדם לפני כ 10,000 שנים, כשהם פשוט רצו לצוד את המכרסמים שהתאספו במחסני התבואה של בני האדם, בתקופת המהפכה החקלאית (המעבר מציידים למתיישבי קבע). בסופו של דבר, אנשים הכניסו את החתולים הביתה, אבל עם הרבה פחות תנאים מאשר עם הכלבים, אלפי שנים קודם. כתוצאה מזה, החוקרים מאוניברסיטת טוקיו אמרו "חתולים, עושה רושם, יזמו ויצרו את הקשר שבין חתולים ואנשים"
חוקרים דיברו עם המון אנשים שחיים עם חתולים בבית ומצאו, באופן לא מפתיע, שהם מחוברים לחתולים שלהם בדיוק כפי שמי שמגדל כלב מחובר וקשור לכלב שלו. 
לא חשוב איך הם רואים אותנו, אנחנו לחלוטין אוהבים את החתולים שלנו, גם בזכות הדרך המיוחדת שלהם לראות את העולם, הדרך שלהם להביע אהבה וקרבה והעובדה שהם עצמאים מאוד. מסכימים?
 
אורלי זכאי - רפואה סינית לבעלי חיים, יעוץ התנהגות חתולים
 

בתמונה: אורז, שממש ממש תשמח כבר למישהו שיסתכל לה בעיניים 

כל הזכויות שמורות © | עיצוב: פיגמנט | בניית אתרים: TQ-Soft |